Blog niniejszy w założeniu służyć ma publikacji tekstów publicystycznych na temat katolickich Kościołów tradycji bizantyjskiej, czyli Kościołów greckokatolickich. Autor jest duchownym greckokatolickiej archieparchii przemysko-warszawskiej. Prezentowane będą zarówno teksty archiwalne, jak też i pisane na bieżąco. Po polsku i ukraińsku, być może wklei się także co nieco w innych językach.
piątek, 11 maja 2012
Greckokatolickie duszpasterstwo anglojęzyczne we Lwowie
Zagadnienie otwarcia UKGK na duszpasterstwo w językach innych niż ukraiński (oraz, dodajmy pro forma, cerkiewnosłowiański - którego w dzisiejszych czasach prawie że nie uświadczysz w cerkwi) jest jednym z tematów dominujących w tym blogu i w ogóle w mojej publicystyce. Głównie zresztą dlatego, że sprawa jest w naszym Kościele w Polsce objęta swoistym tabu i mało kto odważa się publicznie wspomnieć o takiej możliwości. Trudno się zresztą dziwić - nikt raczej nie chce spotkać się z takim oddźwiękiem, z jakim spotkały się moje i ks. Ireneusza Kondrowa publiczne na ten temat wypowiedzi.
W tej atoli sytuacji warto jednakże prezentować szerokiej publiczności każde świadectwo tego, że tak być nie musi, każdy dowód na to, że normalność duszpasterska w UKGK nie pokrywa się z wizjami naszych nadwiślańskich etnocentrystów. Oto np. w oficjalnym angielsko-ukraińskim miesięczniku eparchii Stamford "Sower/Siwacz" 27(2012) nr 3, s 13 ukazał się obszerny wywiad z ks. S. Susem ze Lwowa.
Kapłan ten jest szefem duszpasterstwa wojskowego w archieparchii lwowskiej i syncelem (wikariuszem biskupim) ds. duszpasterstwa wojskowego, więziennego i akademickiego (ładne zestawienie skądinąd!).
Niedawno przejął na cerkiew wojskową dawny kościół jezuicki pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła. I oto w tejże świątyni bezkarnie, ba - z błogosławieństwem hierarchy miejsca, śmie utrzymywać jakieś anglojęzyczne duszpasterstwo! Nie tylko spowiadają tam po angielsku, ale i - horribile dictu! - celebrują Boską Liturgię! Cóż za upadek! ;)
– Гарнізонний храм Святих Петра і
Павла – єдина церква, де щонеділі
відправляють святу літургію
англійською мовою. Отче Степане, яка
мета цього нововведення?
Ми молимось у неділю Святу Літургію
на англійській мові з благословення
митрополита Львівського владики
Ігоря Возьняка. Це нововведення є
особливим тому, що дозволяє
англомовним віруючим приймати
участь у молитві. На жаль, у Львові
немає багато церков, де моляться по-
англійськи. Кілька разів до нас
звертались англомовні віруючі, які
вважають себе греко-католиками, щоб
їх висповідати. У людей була
проблема знайти церкву, де слухають
сповідь на англійській мові.
Зважаючи на наші можливості та
знання, які отримали у Львівській
духовній семінарії Святого Духа та
Українському Католицькому
Університеті, ми можемо сповідати та
молитись святу Літургію на
англійській мові. На таку англійську
Святу Літургію приходить чимало
іноземців, які одружились із
українцями, а також дехто із
студентів, які вивчають іноземну
мову.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz