niedziela, 21 października 2012

Kopuły cerkiewne w gęstwie jesiennego listowia

Właśnie rozpocząłem "karierę" użytkownika cyfrowego aparatu fotograficznego. Oto niektóre zdjęcia wykonane dzisiaj (niedzielne popołudnie 21.X.2012) na Sławinku w Lublinie.

Cerkiew Narodzenia NMP (na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej) - z oddali widać jeno kopuły w gąszczu żółknących i czerwieniejących liści:
Aleja Warszawska. Widok od strony centrum w kierunku Warszawy.......i od strony Warszawy w kierunku centrum:
Zdjęcia te obrazują nie tylko drzewa liściaste w pięknej jesiennej szacie (co nie jest ostatecznie niczym nadzwyczajnym w przyrodzie), ale i ostatnie chwile alei Warszawskiej w starym kształcie. Zapewne na przełomie listopada i grudnia br. zostanie ona zamknięta na sporym odcinku po obu stronach zbiegu z al. Solidarności - i w roku 2014, jak zapewniają media lokalne, na tym odcinku przebiegać będzie górą  (po nasypie i estakadzie), ponad al. Solidarności, przedłużoną w dolinie Czechówki celem stworzenia dojazdu do obwodnicy i drogi do Warszawy (S-17).

Wskutek tej rewolucji nasza plebania straci możliwość wjazdu/wyjazdu bezpośrednio od Warszawskiej......trzeba będzie kluczyć przez Botaniczną i Gen. Zajączka. Ja sam doprawdy nie wiem, jak przez te dwa lata będziemy z rodziną chodzić do cerkwi. Ale na razie rozkoszujmy się pięknem złotej polskiej jesieni. To już ostatnie dni zwiedzania Ogrodu Botanicznego UMCS, który od 28 bm. do końca marca zamyka swe podwoje.

Patrząc na stawy i sztuczny strumyk w alpinarium (zilustrowany tu nie zdjęciem, a 21-sekundowym filmikiem) nie sposób nie wspomnieć uzdrowiskowej przeszłości Sławinka (zob. artykuły Krystyny GerłowskiejMieczysława Targońskiego):


Ale na tym nie koniec jesiennych atrakcyj Botanika na Sławinku:


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz