wtorek, 15 listopada 2011

Poseł Sycz a sprawa greckokatolicka - II

Tym razem jeszcze nie zaprezentuję refleksji własnej nad ostatnimi publikacjami portalu Grekokatolicy.pl w przedmiocie oceny postawy p. posła Mirona Sycza (PO) w głosowaniach sejmowych dotyczących kwestii istotnych etycznie z (grecko)katolickiego punktu widzenia. Oto bowiem przyszło mi do głowy, że warto przypomnieć udzielony nieco ponad rok temu przez JE Metropolitę Przemysko-Warszawskiego wywiad pt. Nie mówi się o ciemnej stronie in  vitro. Rozmowę przeprowadził dziennikarz Katolickiej Agencji Informacyjnej. Wywiad ten był publikowany także na innych stronach, jak blog ks. Pawła Potocznego, wicekanclerza Kurii przemyskiej UKGK oraz witryna eparchii wrocławsko-gdańskiej UKGK. Nb. wywołał ów wywiad pewien rezonans społeczny - powołali się nań (nie do końca celnie) pp. dr hab. Andrzej Lewandowicz i dr n. med. Sławomir Graff, pisząc:

Nie jest również prawdą, co sugerują autorzy polemiki że praktycznie wszystkie kościoły i wyznania oprócz rzymskokatolickiego akceptują in vitro. Przykładem może być wywiad udzielony w bm. przez zwierzchnika innego Kościoła, abpa Jana Martyniaka.

 Co prawda UKGK jest Kościołem sui iuris odrębnym od Kościoła rzymskokatolickiego (łacińskiego), jednakże pozostaje z tym drugim w pełnej komunii kościelnej, w pełnej jedności wiary i doktryny moralnej, w jednym powszechnym Kościele katolickim - zatem argument zacnych Panów Doktorów ciut kuleje. :( Ale w tej chwili ważne jest to, że głos pp. Lewandowicza i Graffa potwierdza pewien społeczny oddźwięk wywiadu.

Chciałem wkleić tekst wywiadu, ale  "KAI zastrzega wszelkie prawa do serwisu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości serwisu internetowego www.ekai.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody KAI zabronione i stanowiąc naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych."  

Na takie dictum pozostaje tylko odesłać do przytoczonych wyżej internetowych publikacji wywiadu z JE Ks. Metropolitą...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz