środa, 16 lutego 2011

Wybory nowego Arcybiskupa Większego UKGK

Porzucam na moment publikację archiwaliów - bo moment dziejowy mamy akurat doniosły.

Jak powszechnie wiadomo, 10 lutego 2011 r. Ojciec św. Benedykt XVI przyjął złożoną znacznie wcześniej dymisję Arcybiskupa Większego (w liturgii tytułowanego patriarchą) Kijowsko-Halickiego, Wielce Błogosławionego Lubomira kard. Huzara.

Obecnie znamy już termin wyborów kolejnego Predstojatela UKGK. Zostaną one przeprowadzone na Synodzie Biskupów UKGK w Kijowie 21-24 marca 2011 r., zaś uroczysta intronizacja nowego Ojca i Głowy UKGK przewidziana jest na III niedzielę Wielkiego Postu (Chrestopokłonna nedila) czyli 27 marca 2011.

Kto może zostać wybrany? Zainteresowanym polecam mój komentarz na stronie http://www.ekumenizm.pl/. Oczywiście, są i inne kandydatury z grona biskupów "młodych, wykształconych (tfu - brzmi znajomo i niezbyt, hm, przyjemnie się kojarzy) i z wizją", jak biskupi Swiatosław Szewczuk, Josyf (Józef) Milan czy nawet Wenedykt (Benedykt) Ałeksijczuk. Ale moim skromnym zdaniem "pojedynek wyborczy" (tfu - jw.) rozegra się pomiędzy bpami Bohdanem Dziurachem i Hlibem Łonczyną.

Dodam, że fakt zaplanowania z góry terminu intronizacji dowodzi, że de facto przyjęto za pewnik, iż wybrany zostanie biskup (ew. kandydat na biskupa mający rzymskie, że tak powiem, nihil obstat - por. kan. 182 par. 3-4 KKKW). Zgodnie z kan. 153 par. 2-4, wybrany na arcybiskupa większego musi zostać zatwierdzony przez Papieża Rzymskiego. Wybór prezbitera - chyba, że byłby on na liście zaakceptowanych przez Rzym do urzędu biskupiego - raczej nie dałby możliwości przeprowadzenia procedury w tak krótkim czasie. 

Ściągawka z Kodeksu Kanonów Kościołów Wschodnich: teksty łacińsko-polski oraz ukraiński.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz