poniedziałek, 17 czerwca 2013

Wielce Błogosławiony Światosław Szewczuk odwiedzi Lublin


Z a p r o s z e n i e
                W dniach 27-29 czerwca 2013 r. odwiedzi Polskę, Zwierzchnik Kościoła Greckokatolickiego abp Światosław Szewczuk. Celem wizyty Jego Świątobliwości Patriarchy kijowsko-halickiego będą obchody 1025. rocznicy Chrztu Rusi Kijowskiej oraz modlitwa w intencji ofiar zbrodni Wołyńskiej w 70-tą rocznicę tych tragicznych wydarzeń. Abp Szewczuk spotka się m. in. z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim, przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp Józefem Michalikiem. 27 czerwca, po południu w Cerkwi Zaśnięcia Matki Bożej ojców bazylianów przy ul. Miodowej odprawi nabożeństwo w 70. rocznicę tragedii wołyńskiej z udziałem przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski oraz Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego, z którym później spotka się w Pałacu Prezydenckim. 28 czerwca br. rano w siedzibie sekretariatu KEP zwierzchnik UKGK odbędzie spotkanie z przewodniczącym KEP abp Józefem Michalikiem i zespołem ds. kontaktów z przedstawicielami Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie. W południe odwiedzi marszałka Sejmu RP Ewę Kopacz i marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza. Po rozmowach uda się na spotkanie z kard. Kazimierzem Nyczem, metropolitą warszawskim. W ostatnim dniu wizyty 29 czerwca br. zwierzchnik UKGK spędzi w Górowie Iławeckim, gdzie odprawi pontyfikalną Liturgię z okazji 1025-lecia Chrztu Rusi Kijowskiej z udziałem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, abpa Celestino Migliore oraz zaproszonych gości. Bezpośrednią transmisję z uroczystości przeprowadzi TVP 1 o godz. 11.00.
                27 czerwca (czwartek) 2013 r. Jego Świątobliwość Swiatosław Szewczuk wraz z delegacją w składzie: Metropolita Lwowski, abp Ihor Woźniak, Tarnopolski, abp Wasyl Semeniuk Iwano Frankowski, abp Wołodymyr Wijtyszyn i Przemysko-Warszawski, abp Jan Martyniak, będą gośćmi Metropolity Lubelskiego, abp. Stanisława Budzika. Podczas wizyty w Lublinie, zaplanowano: na godz. 11.00, złożenie wieńca pod pomnikiem Walk i Męczeństwa na Majdanku, oraz krótką modlitwę o pojednanie polsko-ukraińskie i zapalenie zniczy przy obelisku ze słowami bł. Emiliana Kowcza, patrona duszpasterzy Kościoła Greckokatolickiego, o godz. 11.30 odwiedziny archikatedry lubelskiej i miejsca pochówku śp. ks. abpa Józefa Życińskiego, niestrudzonego orędownika dialogu kultur i religii.
               W związku z pobytem w Lublinie Jego Świątobliwości Światosława Szewczuka, Zwierzchnika Kościoła Greckokatolickiego, serdecznie zapraszam do udziału w uroczystościach na Majdanku i w archikatedrze lubelskiej, 27 czerwca 2013 r. w godz. od 11.00 do 12.00.
Z wyrazami szacunku,
ks. Stefan Batruch – koordynator

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz