piątek, 3 czerwca 2016

Modlitewnik "Pryjdite, pokłonimsia" cz. 27 (części zmienne Liturgii niedzielnej ośmiu tonów)
Глас 1
Тропар: Хоч камінь запечатали юдеї * і воїни стерегли пречисте тіло Твоє, * воскрес Ти, тридневний Спасе, * даруючи світові життя. * Ради цього сили небесні взивали до Тебе, Життєдавче: * Слава воскресенню Твоєму, Христе, * слава царству Твоєму, * слава промислові Твоєму, * єдиний Чоловіколюбець.
Кондак: Воскрес Ти як Бог із гробу у славі * і світ із собою воскресив, * і людське єство як Бога оспівує Тебе, * і смерть щезла. * Адам же ликує, Владико, * і Єва нині, від узів ізбавляючись, радується, взиваючи: * Ти, Христе, той, хто всім подає воскресення.
Богородичний: Коли Гавриїл звіщав Тобі, Діво: Радуйся, * – з голосом воплочувався Владика всіх * у Тобі, святім кивоті, * як рік праведний Давид: * Явилася Ти ширша небес, * що поносила Створителя твого. * Слава тому, що вселився в Тебе, * слава тому, що пройшов із Тебе, * слава тому, що висвободив нас різдвом твоїм.
Прокімен: Будь, Господи, милість твоя на нас, бо уповали ми на Тебе (Пс. 32,22).
Стих: Радуйтеся, праведні, у Господі, правим належить похвала (Пс. 32,1).
Алилуя: Бог, що дає відплату мені і покорив народи мені (Пс. 17,48).
Стих: Ти, що величаєш спасення царя і твориш милість помазаникові своєму Давидові і сімені його до віку (Пс. 17,51).
Причасний: Хваліте Господа з небес, хваліте його в вишніх (Пс. 148,1). Алилуя, тричі.
Глас 2
Тропар: Коли зійшов Ти до смерти, Життя безсмертне, * тоді ад умертвив Ти блистінням божества. * Коли ж і умерлих із глибин підземних воскресив Ти, * всі сили небесні взивали: * Життєдавче, Христе Боже наш, слава Тобі.
Кондак: Воскрес єси з гробу, всесильний Спасе, * і ад, увидівши чудо, зжахнувся, і мертві востали, * а творіння, бачачи, радується разом з тобою, * і Адам веселиться, і світ, Спасе мій, оспівує Тебе повсякчасно.
Богородичний: В молитвах невсипущу Богородицю * і в заступництвах незамінне уповання * гріб і умертвіння не втримали. * Бо як Матір Життя до життя переставив той, * хто вселився в утробу приснодівственну.
Прокімен: Кріпость моя і пісня моя – Господь, і став мені спасенням (Пс. 117,14).
Стих: Караючи покарав мене Господь, та смерті не передав мене (Пс. 117,18).
Алилуя: Вислухає Тебе Господь у день печалі, захистить Тебе ім’я Бога Якова (Пс. 19,2).
Стих: Господи, спаси царя і вислухай нас, в який тільки день призовемо (Пс. 19,10).
Причасний: Хваліте Господа з небес, хваліте його в вишніх (Пс. 148,1). Алилуя, тричі.
Глас 3
Тропар: Нехай веселиться небесні, нехай радуються земнії, * бо сотворив владу рукою своєю Господь, * подолав смертю смерть, первенцем мертвих став, * з безодні аду ізбавив нас і подав світові велику милість.
Кондак: Воскрес Ти днесь із гробу, Щедрий, * і нас возвів Ти із врат смертних, * днесь Адам ликує і радується Єва, * а разом пророки з патріархами неперестанно оспівують * божественну могутність влади Твоєї.
Богородичний: Діва днесь предстать у церкві * із ликами святих невидимо за нас молиться Богу. * Ангели з архиєреями поклоняються, * апостоли з пророками ликують, * бо ради нас молить Богородиця превічного Бога.
Прокімен: Співайте Богові нашому, співайте; співайте цареві нашому, співайте (Пс. 46,7).
Стих: Всі народи, заплещіте руками, воскликніть Богові голосом радости (Пс. 46,2)
Алилуя: На Тебе. Господи, я уповав, щоб не посоромився навіки (Пс. 30,2).
Стих: Будь мені Богом захисником і домом прибіжища, щоб спасти мене (Пс. 30,3).
Причасний: Хваліте Господа з небес, хваліте його в вишніх (Пс. 148,1). Алилуя, тричі.
Глас 4
Тропар: Світлую воскресення проповідь * від ангела взнавши, Господні учениці, * і прадідне осудження відкинувши, * апостолам, хвалячися, мовили: * Повалилася смерть, воскрес Христос Бог, * даруючи світові велику милість.
Кондак: Спас і Ізбавитель мій * із гробу як Бог * воскресив від узів земнороджених * і врата адові .сокрушив, * і як Владика * воскрес тридневний.
Богородичний: Йоаким і Анна з неслави бездітности * і Адам і Єва від тління смерти визволилися, Пречиста, * у святім різдві твоїм. * Його празнують люди твої, * з провини прогрішень ізбавлені, * як кличуть до Тебе: * Неплідна родить Богородицю * і кормительку життя нашого.
Прокімен: Як величні діла твої, Господи, все премудрістю сотворив Ти (Пс. 103,24).
Стих: Благослови, душе моя, Господа; Господи, Боже мій, Ти дуже величній (Пс. 103,1).
Алилуя: Натягни лук і успівай, і царюй, істини ради і лагідности, і справедливости (Пс.44,5).
Стих: Возлюбив Ти справедливість і возненавидів Ти беззаконня (Пс. 44,8).
Причасний: Хваліте Господа з небес, хваліте його в вишніх (Пс. 148,1). Алилуя, тричі.
Глас 5
Тропар: Собезначальне Слово Отцю і Духові, * від Діви роджене на спасення наше, * оспіваймо, вірні, і поклонімся, * бо благоволив плоттю зійти на хрест * і смерть перетерпіти, і воскресити умерлих * славним воскресенням своїм.
Кондак: До аду, Спасе мій, зійшов Ти * і врата сокрушив Ти як всесильний, * умерлих як Творець воскресив з собою * і смерти жало сокрушив Ти, * і Адам від клятви ізбавився, Чоловіколюбче. * Тому і всі зовемо: Спаси нас, Господи.
Богородичний: Радуйся, двері Господні непроходимі, * радуйся, стіно і покрове тих, що прибігають до Тебе, * радуйся, пристане, бурями не навіщувана * і подружжям незаймана, що родила плоттю Творця твого і Бога. * Молитись не переставай за тих, що оспівують * і поклоняються різдву Твоєму.
Прокімен: Ти, Господи, захорониш нас і збережеш нас від роду цього і повік (Пс. 11,8).
Стих: Спаси мене. Господи, бо не стало праведного (Пс. 11,2).
Алилуя: Милості твої, Господи, повік оспівуватиму, сповіщу з роду в рід істину твою устами моїми (Пс. 88,2).
Стих: Бо сказав Ти: Повік милість збудується, на небесах приготовиться істина твоя (Пс. 88,3).
Причасний: Хваліте Господа з небес, хваліте його в вишніх (Пс. 148,1). Алилуя, тричі.
Глас 6
Тропар: Ангельські сили на гробі твоїм * і ті, що стерегли, змертвіли * і стояла Марія у гробі, * шукаючи пречистого тіла твого. * Полонив Ти ада, та не спокусився ним, * зустрів єси Діву, даруючи життя. * Воскреслий з мертвих Господи, слава Тобі.
Кондак: Життєначальною долонею * умерлих із мрячних долин * Життєдавець воскресив усіх – Христос Бог, * воскресення подав людському родові. * Він бо всіх Спаситель, воскресення і життя, і Бог усіх.
Богородичний: Заступнице християн непостидна, * молитвенице до Творця незамінна, * не погорди голосами молінь грішників, * але випереди як благая з поміччю нам, що вірно співаємо Тобі: * поспішись на молитву і скоро прийди на моління, * заступаючи повсякчас, Богородице, тих, що почитають Тебе.
Прокімен: Спаси, Господи людей твоїх і благослови насліддя Твоє (Пс, 27,9).
Стих: До Тебе, Господи, взиватиму, Боже мій, щоб не відвертався Ти мовчки від мене (Пс. 27,1).
Алилуя: Хто живе в помочі Всевишнього, під покровом Бога небесного оселиться (Пс. 90,1).
Стих: Скаже Господові, заступник мій єси і прибіжище моє, Бог мій, і надіюся на нього (Пс. 90,2).
Причасний: Хваліте Господа з небес, хваліте його в вишніх (Пс. 148,1). Алилуя, тричі.
Глас 7
Тропар: Розрушив Ти хрестом твоїм смерть, * створив Ти розбійникові рай, * мироносицям плач перемінив єси, * і апостолам проповідати повелів єси, * що воскрес Ти, Христе Боже, * даючи світові велику милість.
Кондак: Вже більше влада смертна не зможе людей держати, * Христос бо зійшов, сокрушаючи й розоряючи сили її. * Зв’язується ад, * пророки согласно радуються, * представ Спас, мовлячи тим, що в вірі: * Вийдіть, вірні, у воскресення.
Богородичний: Як скарбниця нашого воскресення * тих, що на Тебе надіються, Всепіта, * виведи з рова і глибин прогрішень, * бо Ти спасла єси винних у грісі, * родивши спасення наше. * Ти перед різдвом – Діва * і в різдві – Діва, * і по різдві дальше пробуваєш Діва.
Прокімен: Господь кріпость людям своїм дасть, Господь благословить людей своїх миром (Пс. 28,11).
Стих: Принесіть Господеві, сини божі, принесіть Господеві молодих баранців (Пс. 28,11).
Алилуя: Благо є сповідуватися Господеві і співати імені Твоєму, Всевишній (Пс. 91,2).
Стих: Сповіщати зарання милість твою і істину твою на всяку ніч (Пс. 91,3).
Причасний: Хваліте Господа з небес, хваліте його в вишніх (Пс. 148,1). Алилуя, тричі.
Глас 8
Тропар: З висоти зійшов Ти, Милосердний, * погребення прийняв Ти тридневне, * щоб нас визволити від страстей. * Життя і воскресення наше, * Господи, слава Тобі.
Кондак: Воскресиш з гробу, * умерлих воздвигнув Ти * і Адама воскресив Ти, * і Єва ликує в твоїм воскресенні, * і світу кінці торжествують * востання Твоє, * Многомилостивий.
Богородичний: Непереможній Владарці * на честь перемоги * ми, врятовані від лиха, * благодарні пісні виписуємо Тобі, * раби твої, Богородице. * А Ти, що маєш силу нездоланну, * від усяких нас бід охорони, * щоб звати Тобі: * Радуйся, Невісто неневістная.
Прокімен: Помоліться і воздайте Господеві, Богу нашому (Пс. 75,12).
Стих: Відомий у Юдеї Бог, в Ізраїлі велике ім’я його (Пс. 75,2).
Алилуя: Прийдіте, возрадуємося Господеві, воскликнім Богу, Спасителеві нашому (Пс. 94,1).
Стих: Ідім перед лицем його з ісповіданням і псалмами воскликнім йому (Пс.94,2).
Причасний: Хваліте Господа з небес, хваліте його в вишніх (Пс. 148,1). Алилуя, тричі.WOSKRESNA SŁUŻBA WOŚMY HŁASIW Hłas 1 Tropar: Chocz kamiń zapeczatały judeji * i wojiny sterehły preczyste tiło Twoje, * woskres Ty, trydnewnyj Spase, * darujuczy switowi żyttia. * Rady cioho syły nebesni wzywały do Tebe, Żyttiedawcze: * Sława woskresenniu Twojemu, Chryste, * sława carstwu Twojemu, * sława promysłowi Twojemu, * jedynyj Czołowikolubeć. Kondak: Woskres Ty jak Boh iz hrobu u sławi * i swit iz soboju woskresyw, * i ludśke jestwo jak Boha ospiwuje Tebe, * i smert´ szczezła. * Adam że łykuje, Władyko, * i Jewa nyni, wid uziw izbawlajuczyś, radujet´sia, wzywajuczy: * Ty, Chryste, toj, chto wsim podaje woskresennia. Bohorodycznyj: Koły Hawryjił zwiszczaw Tobi, Diwo: Radujsia, * – z hołosom wopłoczuwawsia Władyka wsich * u Tobi, swiatim kywoti, * jak rik prawednyj Dawyd: * Jawyłasia Ty szyrsza nebes, * szczo ponosyła Stworytela twoho. * Sława tomu, szczo wseływsia w Tebe, * sława tomu, szczo projszow iz Tebe, * sława tomu, szczo wyswobodyw nas rizdwom twojim. Prokimen: Bud´, Hospody, mylist´ twoja na nas, bo upowały my na Tebe (Ps. 32,22). Stych: Radujtesia, prawedni, u Hospodi, prawym nałeżyt´ pochwała (Ps. 32,1). Ałyłuja: Boh, szczo daje widpłatu meni i pokoryw narody meni (Ps. 17,48). Stych: Ty, szczo wełyczajesz spasennia caria i tworysz mylist´ pomazanykowi swojemu Dawydowi i simeni joho do wiku (Ps. 17,51). Pryczasnyj: Chwalite Hospoda z nebes, chwalite joho w wysznich (Ps. 148,1). Ałyłuja, tryczi. Hłas 2 Tropar: Koły zijszow Ty do smerty, Żyttia bezsmertne, * todi ad umertwyw Ty błystinniam bożestwa. * Koły ż i umerłych iz hłybyn pidzemnych woskresyw Ty, * wsi syły nebesni wzywały: * Żyttiedawcze, Chryste Boże nasz, sława Tobi. Kondak: Woskres jesy z hrobu, wsesylnyj Spase, * i ad, uwydiwszy czudo, zżachnuwsia, i mertwi wostały, * a tworinnia, baczaczy, radujet´sia razom z toboju, * i Adam wesełyt´sia, i swit, Spase mij, ospiwuje Tebe powsiakczasno. Bohorodycznyj: W mołytwach newsypuszczu Bohorodyciu * i w zastupnyctwach nezaminne upowannia * hrib i umertwinnia ne wtrymały. * Bo jak Matir Żyttia do żyttia perestawyw toj, * chto wseływsia w utrobu prysnodiwstwennu. Prokimen: Kripost´ moja i pisnia moja – Hospod´, i staw meni spasenniam (Ps. 117,14). Stych: Karajuczy pokaraw mene Hospod´, ta smerti ne peredaw mene (Ps. 117,18). Ałyłuja: Wysłuchaje Tebe Hospod´ u deń peczali, zachystyt´ Tebe imja Boha Jakowa (Ps. 19,2). Stych: Hospody, spasy caria i wysłuchaj nas, w jakyj tilky deń pryzowemo (Ps. 19,10). Pryczasnyj: Chwalite Hospoda z nebes, chwalite joho w wysznich (Ps. 148,1). Ałyłuja, tryczi. Hłas 3 Tropar: Nechaj wesełyt´sia nebesni, nechaj radujut´sia zemniji, * bo sotworyw władu rukoju swojeju Hospod´, * podoław smertiu smert´, perwencem mertwych staw, * z bezodni adu izbawyw nas i podaw switowi wełyku mylist´. Kondak: Woskres Ty dneś iz hrobu, Szczedryj, * i nas wozwiw Ty iz wrat smertnych, * dneś Adam łykuje i radujet´sia Jewa, * a razom proroky z patriarchamy neperestanno ospiwujut´ * bożestwennu mohutnist´ włady Twojeji. Bohorodycznyj: Diwa dneś predstat´ u cerkwi * iz łykamy swiatych newydymo za nas mołyt´sia Bohu. * Anheły z archyjerejamy pokłoniajut´sia, * apostoły z prorokamy łykujut´, * bo rady nas mołyt´ Bohorodycia prewicznoho Boha. Prokimen: Spiwajte Bohowi naszomu, spiwajte; spiwajte carewi naszomu, spiwajte (Ps. 46,7). Stych: Wsi narody, zapłeszczite rukamy, woskłyknit´ Bohowi hołosom radosty (Ps. 46,2) Ałyłuja: Na Tebe. Hospody, ja upowaw, szczob ne posoromywsia nawiky (Ps. 30,2). Stych: Bud´ meni Bohom zachysnykom i domom prybiżyszcza, szczob spasty mene (Ps. 30,3). Pryczasnyj: Chwalite Hospoda z nebes, chwalite joho w wysznich (Ps. 148,1). Ałyłuja, tryczi. Hłas 4 Tropar: Switłuju woskresennia propowid´ * wid anheła wznawszy, Hospodni uczenyci, * i pradidne osudżennia widkynuwszy, * apostołam, chwalaczysia, mowyły: * Powałyłasia smert´, woskres Chrystos Boh, * darujuczy switowi wełyku mylist´. Kondak: Spas i Izbawytel mij * iz hrobu jak Boh * woskresyw wid uziw zemnorodżenych * i wrata adowi .sokruszyw, * i jak Władyka * woskres trydnewnyj. Bohorodycznyj: Joakym i Anna z nesławy bezditnosty * i Adam i Jewa wid tlinnia smerty wyzwołyłysia, Preczysta, * u swiatim rizdwi twojim. * Joho praznujut´ ludy twoji, * z prowyny prohriszeń izbawłeni, * jak kłyczut´ do Tebe: * Neplidna rodyt´ Bohorodyciu * i kormytelku żyttia naszoho. Prokimen: Jak wełyczni diła twoji, Hospody, wse premudristiu sotworyw Ty (Ps. 103,24). Stych: Błahosłowy, dusze moja, Hospoda; Hospody, Boże mij, Ty duże wełycznij (Ps. 103,1). Ałyłuja: Natiahny łuk i uspiwaj, i cariuj, istyny rady i łahidnosty, i sprawedływosty (Ps.44,5). Stych: Wozlubyw Ty sprawedływist´ i woznenawydiw Ty bezzakonnia (Ps. 44,8). Pryczasnyj: Chwalite Hospoda z nebes, chwalite joho w wysznich (Ps. 148,1). Ałyłuja, tryczi. Hłas 5 Tropar: Sobeznaczalne Słowo Otciu i Duchowi, * wid Diwy rodżene na spasennia nasze, * ospiwajmo, wirni, i pokłonimsia, * bo błahowoływ płottiu zijty na chrest * i smert´ pereterpity, i woskresyty umerłych * sławnym woskresenniam swojim. Kondak: Do adu, Spase mij, zijszow Ty * i wrata sokruszyw Ty jak wsesylnyj, * umerłych jak Tworeć woskresyw z soboju * i smerty żało sokruszyw Ty, * i Adam wid klatwy izbawywsia, Czołowikolubcze. * Tomu i wsi zowemo: Spasy nas, Hospody. Bohorodycznyj: Radujsia, dweri Hospodni neprochodymi, * radujsia, stino i pokrowe tych, szczo prybihajut´ do Tebe, * radujsia, prystane, buriamy ne nawiszczuwana * i podrużżiam nezajmana, szczo rodyła płottiu Tworcia twoho i Boha. * Mołytyś ne perestawaj za tych, szczo ospiwujut´ * i pokłoniajut´sia rizdwu Twojemu. Prokimen: Ty, Hospody, zachoronysz nas i zbereżesz nas wid rodu cioho i powik (Ps. 11,8). Stych: Spasy mene. Hospody, bo ne stało prawednoho (Ps. 11,2). Ałyłuja: Myłosti twoji, Hospody, powik ospiwuwatymu, spowiszczu z rodu w rid istynu twoju ustamy mojimy (Ps. 88,2). Stych: Bo skazaw Ty: Powik mylist´ zbudujet´sia, na nebesach pryhotowyt´sia istyna twoja (Ps. 88,3). Pryczasnyj: Chwalite Hospoda z nebes, chwalite joho w wysznich (Ps. 148,1). Ałyłuja, tryczi. Hłas 6 Tropar: Anhelśki syły na hrobi twojim * i ti, szczo sterehły, zmertwiły * i stojała Marija u hrobi, * szukajuczy preczystoho tiła twoho. * Połonyw Ty ada, ta ne spokusywsia nym, * zustriw jesy Diwu, darujuczy żyttia. * Woskresłyj z mertwych Hospody, sława Tobi. Kondak: Żyttienaczalnoju dołoneju * umerłych iz mriacznych dołyn * Żyttiedaweć woskresyw usich – Chrystos Boh, * woskresennia podaw ludśkomu rodowi. * Win bo wsich Spasytel, woskresennia i żyttia, i Boh usich. Bohorodycznyj: Zastupnyce chrystyjan nepostydna, * mołytwenyce do Tworcia nezaminna, * ne pohordy hołosamy moliń hrisznykiw, * ałe wyperedy jak błahaja z pomiczcziu nam, szczo wirno spiwajemo Tobi: * pospiszyś na mołytwu i skoro pryjdy na molinnia, * zastupajuczy powsiakczas, Bohorodyce, tych, szczo poczytajut´ Tebe. Prokimen: Spasy, Hospody ludej twojich i błahosłowy nasliddia Twoje (Ps, 27,9). Stych: Do Tebe, Hospody, wzywatymu, Boże mij, szczob ne widwertawsia Ty mowczky wid mene (Ps. 27,1). Ałyłuja: Chto żywe w pomoczi Wsewysznioho, pid pokrowom Boha nebesnoho osełyt´sia (Ps. 90,1). Stych: Skaże Hospodowi, zastupnyk mij jesy i prybiżyszcze moje, Boh mij, i nadijusia na nioho (Ps. 90,2). Pryczasnyj: Chwalite Hospoda z nebes, chwalite joho w wysznich (Ps. 148,1). Ałyłuja, tryczi. Hłas 7 Tropar: Rozruszyw Ty chrestom twojim smert´, * stworyw Ty rozbijnykowi raj, * myronosyciam płacz pereminyw jesy, * i apostołam propowidaty poweliw jesy, * szczo woskres Ty, Chryste Boże, * dajuczy switowi wełyku mylist´. Kondak: Wże bilsze włada smertna ne zmoże ludej derżaty, * Chrystos bo zijszow, sokruszajuczy j rozoriajuczy syły jiji. * Zwjazujet´sia ad, * proroky sohłasno radujut´sia, * predstaw Spas, mowlaczy tym, szczo w wiri: * Wyjdit´, wirni, u woskresennia. Bohorodycznyj: Jak skarbnycia naszoho woskresennia * tych, szczo na Tebe nadijut´sia, Wsepita, * wywedy z rowa i hłybyn prohriszeń, * bo Ty spasła jesy wynnych u hrisi, * rodywszy spasennia nasze. * Ty pered rizdwom – Diwa * i w rizdwi – Diwa, * i po rizdwi dalsze probuwajesz Diwa. Prokimen: Hospod´ kripost´ ludiam swojim dast´, Hospod´ błahosłowyt´ ludej swojich myrom (Ps. 28,11). Stych: Prynesit´ Hospodewi, syny bożi, prynesit´ Hospodewi mołodych baranciw (Ps. 28,11). Ałyłuja: Błaho je spowiduwatysia Hospodewi i spiwaty imeni Twojemu, Wsewysznij (Ps. 91,2). Stych: Spowiszczaty zarannia mylist´ twoju i istynu twoju na wsiaku nicz (Ps. 91,3). Pryczasnyj: Chwalite Hospoda z nebes, chwalite joho w wysznich (Ps. 148,1). Ałyłuja, tryczi. Hłas 8 Tropar: Z wysoty zijszow Ty, Myłoserdnyj, * pohrebennia pryjniaw Ty trydnewne, * szczob nas wyzwołyty wid strastej. * Żyttia i woskresennia nasze, * Hospody, sława Tobi. Kondak: Woskresysz z hrobu, * umerłych wozdwyhnuw Ty * i Adama woskresyw Ty, * i Jewa łykuje w twojim woskresenni, * i switu kinci torżestwujut´ * wostannia Twoje, * Mnohomyłostywyj. Bohorodycznyj: Neperemożnij Władarci * na czest´ peremohy * my, wriatowani wid łycha, * błahodarni pisni wypysujemo Tobi, * raby twoji, Bohorodyce. * A Ty, szczo majesz syłu nezdołannu, * wid usiakych nas bid ochorony, * szczob zwaty Tobi: * Radujsia, Newisto nenewistnaja. Prokimen: Pomolit´sia i wozdajte Hospodewi, Bohu naszomu (Ps. 75,12). Stych: Widomyj u Judeji Boh, w Izrajili wełyke imja joho (Ps. 75,2). Ałyłuja: Pryjdite, wozradujemosia Hospodewi, woskłyknim Bohu, Spasytełewi naszomu (Ps. 94,1). Stych: Idim pered łycem joho z ispowidanniam i psałmamy woskłyknim jomu (Ps.94,2). Pryczasnyj: Chwalite Hospoda z nebes, chwalite joho w wysznich (Ps. 148,1). Ałyłuja, tryczi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz